راهنمای سریع

ورود به سیستم

برای ورود به سیستم از پیوندی که در بانکداری اینترنتی قرار گرفته است استفاده نمایید. بعد از ورود به صفحه اصلی بانکداری اینترنتی، بر روی پیوند ورود به سامانه مدیریت یکپارچه مالی(سمیم) کلیک کنید تا به صورت خودکار وارد صفحه اول سامانه مدیریت یکپارچه مالی(سمیم) شوید.

بالا

صفحه نخست

در صورتی که برای اولین بار به سیستم وارد شوید و یا اینکه از سیستم استفاده نکرده باشید، صفحه تایید دریافت اطلاعات صورتحساب حساب های خود را خواهید دید که این صورتحساب سه ماهه می باشد، با کلیک برروی کلید تایید وارد سمیم شوید. پس از ورود به سیستم صفحه اصلی داشبورد به شما نمایش داده می‌شود. در سمت راست این صفحه حساب های بانک رفاه شما نمایش داده می شود، همچنین می توانید حساب های خود مربوط به بانک های دیگر را نیز به این قسمت اضافه نمایید.
در سمیم شما می‌توانید حساب‌های بانکی خود را تعریف نمایید و قادر به وارد کردن داده‌های مربوط به درآمد و هزینه های خود چه از طریق صورتحساب بانکی(بانکداری اینترنتی) و چه به صورت دستی خواهید بود. صورتحساب تراکنش های بانک رفاه به صورت خودکار وارد سیستم می شود.
با وارد کردن درآمد و هزینه های خود در این سیستم شما میتوانید از امکانات و گزارشات سیستم استفاده نمایید. توجه داشته باشید که شما میتوانید بدون تعریف حساب بانکی نیز از سیستم استفاده نمایید.
در قسمت سمت چپ صفحه نیز یک تقویم مالی قرار دارد که از طریق آن می توانید تراکنش های مالی خود را مدیریت نمایید و در سررسید از آن مطلع شوید.
در ادامه به ماهیت سیستم و نحوه کارکرد اجزای مختلف آن به اختصار می‌پردازیم.

بالا

بخش های مختلف سامانه مدیریت یکپارچه مالی(سمیم)

یکی از مشکلاتی که افراد با آن برخورد می کنند این است که همواره مسائل درآمد و هزینه های خود را از طریق حساب های مختلف بانکی و یا به صورت نقدی و چک انجام می دهند اما به خاطر عدم تجمیع فعالیت‌های اقتصادی در یک سیستم مشخص امکان محاسبه وضعیت مالی به صورت شفاف وجود ندارد. سمیم این امکان را به شما می دهد که مدیریت کلیه حساب‌ها و وجوه نقد خود را به صورت متمرکز بر عهده بگیرید. این سیستم شامل بخش‌های زیر است:

بالا

خلاصه

صفحه خلاصه از 5 بخش تشکیل شده است که در ذیل به توضیح هر بخش می‌پردازیم گزارش مخارج: این بخش شامل یک نمودار دایره‌ای از وضعیت مخارج در ماه جاری بر اساس گروه‌های درآمد و مخارج می‌باشد که با کلیک بروی آن، گزارش به صورت کامل در بخش گزارشات نمایش داده می‌شود.

یادآور : این بخش شامل تقویمی می‌باشد که یادآورهای شما را به صورت بصری نشان می‌دهد.

فهرست حساب‌ها: این بخش فهرستی مختصر از حساب‌های شما را نشان می‌دهد که برای دیدن جزئیات بیشتر در مورد حساب‌هایتان بروی لینک "نمایش اطلاعات بیشتر" کلیک کنید. ثروت خالص عبارت است از مجموع دارایی های بانکی و غیر بانکی شما. به عبارت دیگر موجودی تمام حساب های بانکی و اموال و دارایی های شما وقتی که مبالغ بدهی و وام های پرداختی از آن کسر شود، ثروت خالص شما را تشکیل می دهند. با نگه داشتن نشان گر روی هر موجودی حساب آخرین زمان بروز رسانی مانده حساب نمایش داده می شود. همچنین برای بروز رسانی مانده حساب نیز می توانید بر روی آیکون دایره سبز رنگ در بخش دارایی ها و بدهی ها کلیک کنید.

در صورتیکه کنار حساب های بانک رفاه علامت تعجب نمایش داده شود به این معنی است که بنا به دلایلی امکان دریافت لیست تراکنش ها از سیستم متمرکز وجود ندارد. در این صورت می توانید با استفاده از کلید بروزرسانی مانده حساب اقدام به دریافت مجدد لیست تراکنش ها نمایید.

گزارش بودجه : این بخش شامل لیست بودجه های تعریف شده مرتبط با هر دسته بندی درآمد هزینه می باشد.

لیست اهداف تعریف شده

بالا

صورتحساب

در این بخش شما می توانید فهرست درآمد و هزینه های خود را که در سیستم وارد کرده‌اید مشاهده نمایید همچنین می توانید درآمد و هزینه های خود را در سیستم ایجاد، ویرایش و یا حذف نمایید. در صورت ویرایش و حذف دخل و خرجی که برای آن حساب تعریف شده است، موجودی حساب مورد نظر بروزرسانی می شود برای راحتی استفاده از این بخش دو امکان در نظر گرفته شده است؛ نخست اینکه شما میتوانید چندین دخل و خرج خود را یکجا وارد نمایید که این امکان در منو درآمد / هزینه با نام "افزودن گروهی درآمد / هزینه" در دسترس می باشد، دیگر اینکه این امکان وجود دارد که فهرست درآمد و هزینه های خود را که در یک فایل CSVذخیره کرده‌اید، در سیستم وارد نمایید و فیلد‌های موجود در سیستم را با فیلدهای موجود در فایل خود تطبیق دهید و پس از تایید تطبیق انجام شده سیستم به صورت خودکار درآمد و مخارج موجود در فایل را ثبت می کند. توجه داشته باشید که سیستم به صورت خودکار جلوی درآمد و مخارج تکراری را می گیرد. به علاوه تراکنش هایی که به صورت خودکار از سیستم بانکداری اینترنتی وارد سمیم شده اند قابل ویرایش یا حذف نمی باشند. علت این اعتبار سنجی آن است که موجودی حساب های بانک رفاه همواره با موجودی واقعی حساب بانکی هماهنگ می باشد. به همین دلیل لیست تراکنش های سامانه مدیریت یکپارچه مالی(سمیم) مربوط به بانک رفاه نیز باید هماهنگ با لیست واقعی تراکنش ها باشد. کاربر تنها می تواند تراکنش هایی را حذف کند که خودش به صورت دستی ایجاد نموده است. برای تعریف تراکنش به صورت زیر عمل کنید:
1- از منوی صورتحساب بر روی دکمه اضافه کلیک کنید. همچنین می توانید از طریق منوی کشویی صورتحساب و انتخاب گزینه "تعریف درآمد هزینه" نیز به این بخش دسترسی داشته باشید.
2- نوع درآمد هزینه را انتخاب کنید. برای افزودن یک هزینه روی گزینه "هزینه"، برای افزودن درآمد روی گزینه "درآمد" و برای انتقال وجه بین دو حساب خود گزینه "انتقال بین حساب ها" را انتخاب کنید. لازم به ذکر است انتقال بین حسابها تنها برای حسابهای غیررفاهی امکان پذیر می باشد
3- نوع تراکنش رو مشخص کنید. در صورتی تراکنش مورد نظر به صورت نقدی است گزینه "نقدی" و در صورتیکه چک صادر شده است گزینه "چک" را انتخاب کنید.
4- تاریخ ایجاد تراکنش را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی شمایل تقویم می توانید از روی تقویمی که باز می شود تاریخ مورد نظر را انتخاب کنید.
5- حساب مرتبط به تراکنش را انتخاب کنید.
6- مبلغ تراکنش مورد نظر را وارد نمایید.
7- دسته بندی مرتبط با تراکنش را انتخاب نمایید. این دسته بندی بعدا در قسمت گزارشات و بودجه بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
8- هر گونه توضیحات مربوط به تراکنش مانند دلیل انجام تراکنش و ... را در بخش توضیحات وارد کنید
9- در صورتیکه تراکنش به صورت کامل انجام شده و پول جابجا شده است وضعیت تسویه را انتخاب کنید. در غیر این صورت اگر از وضعیت انجام تراکنش اطمینان ندارید وضعیت "معوق" را انتخاب کنید.
10- در صورتی که قصد دارید یک تراکنش دیگر را نیز اضافه کنید روی دکمه "ذخیره و بعدی" و در غیر این صورت روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید.
امکان اضافه و حذف کردن تراکنش های بانک رفاه وجود ندارد، همچنین در ویرایش تراکنش ها تنها امکان ویرایش گروه درآمد/هزینه و توضیحات قابل انجام می باشد.
تجزیه تراکنش:
در صورتی که یک تراکنش از تراکنش های کوچکتری تشکیل شده باشد که در کنار یکدیگر یک تراکنش بزرگ را شکل می دهند می توانید با استفاده از فرآیند تجزیه تراکنش، اقدام به تبدیل تراکنش اصلی به تراکنش های کوچکتر نمایید. برای انجام تجزیه از لیست تراکنش ها، مورد دلخواه را جست و جو کنید و سپس گزینه تجزیه را انتخاب کنید. هر سطر در این صفحه نماینده یک تراکنش جزئی می باشد که مجموع کلیه تراکنش های زیر مجموعه باید برابر با مبلغ تراکنش اصلی باشد. شما می توانید برای هر قسمت یک توضیح، مبلغ و دسته بندی مجزا تعیین کنید. در صورتیکه بیش از 5 زیر مجموعه برای تراکنش اصلی در نظر گرفته اید می توانید با استفاده از دکمه اضافه کردن ردیف اقدام به افزودن جایگاه برای ورود اطلاعات تراکنش های دیگر نمایید.
تبدیل به انتقال:
شما می توانید یک تراکنش انتقال وجه بین دو حساب که در گذشته انجام شده است را در سیستم به یک تراکنش برداشت از و واریز به حساب تبدیل کنید.برای این منظور بعد از انتخاب گزینه تبدیل به انتقال در لیست تراکنش ها اقدام به ویرایش تراکنش ها نمایید. بسته به نوع تراکنش حساب مبدا یا مقصد به صورت خودکار پر می شود شما می توانید مابقی فیلد ها را ویرایش کنید. لازم به ذکر است حساب مقصد تنها می تواند از حسابهای غیررفاهی شما باشد و حسابهای رفاهی قابل انتخاب نمی باشد.
افزودن بدهی/طلب:
در صورتی که مبلغی از فردی طلب دارید و یا به فردی بدهکار هستید می توانید یک حساب برای بدهی /طلب خود ایجاد نمایید و با ایجاد تراکنش در قسمت بدهی/ طلب فرآیند تسویه حساب را کنترل نمایید. در واقع در این قسمت می توانید مشخص کنید که مبالغی که بابت بدهی /طلب از حساب شما کسر شده و یا اضافه گردیده است بابت بدهی / طلب به چه کسانی بوده است. تراکنش های این قسمت به صورت یک انتقال وجه از حساب مبدا به حساب بدهی طلب و یا از حساب بدهی طلب به حساب مقصد ذخیره خواهد شد. برای افزودن تراکنش های تسویه حساب بدهی طلب به صورت زیر عمل کنید:
1- از طریق منوی کشویی صورتحساب گزینه "افزودن بدهی / طلب" را انتخاب کنید.
2- در صورتی که بدهی دارید گزینه "بدهی به" و در صورتی که طلب دارید گزینه "طلب از" را انتخاب کنید.
3- نوع تراکنش "نقدی" و یا چک را انتخاب کنید.
4- تاریخ انجام تراکنش را انتخاب کنید.
5- در قسمت "نام حساب" حسابی را که قصد دارید از آن به کسی قرض بدهید و یا مبلغی که قرض داده اید به آن حساب بازگردانده شده است را انتخاب کنید.
6- در این قسمت طرف حساب بدهی طلب را انتخاب نمایید. باید به ازای هر فرد که قرضی به وی داده می شود و یا مبلغی از وی قرض گرفته می شود، یک حساب بدهی طلب اضافه نمایید. در صورتیکه برای طرف حساب چنین حسابی را ایجاد نکرده اید می توانید با کلیک روی پیوند "ایجاد یک حساب برای طرف حساب" اقدام به تعریف حساب کنید.
7- مبلغ تراکنش مورد نظر را وارد کنید.
8- دسته بندی که بدهی / طلب به آن مرتبط می شود را وارد کنید.
9- توضیحات مربوط به بدهی یا طلب را وارد کنید.
10- بر روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید.
فهرست تراکنش های در جریان: برای مشاهده لیست تراکنش های با وضعیت "معوق" از منوی کشویی "صورتحساب" گزینه فهرست تراکش های در جریان را انتخاب کنید.

بالا

حسابها

در این بخش شما می توانید فهرست حساب های خود را مشاهده نمایید، همچنین حسابهای بانکی خود را در سیستم تعریف نمایید و از این حسابها در تعریف درآمد و مخارج‌ استفاده کنید. علاوه بر این شما قادر خواهید بود در فهرست حساب ها، حساب های تعریف شده را ویرایش و حذف کنید و صورتحساب بانکی که از طریق بانکداری اینترنتی گرفته شده است در سیستم وارد نمایید. پس از ثبت هر دخل و خرج شما می توانید مانده حساب بروزشده خود را در فهرست حساب ها مشاهده نمایید. در صورت به روزرسانی موجودی حساب به صورت دستی یک دخل و یا خرج به صورت خودکار در سیستم ثبت می شود. این کار بابت جلوگیری از ناهماهنگی در تراز مالی حساب و درآمد و مخارج مربوط به آن حساب می باشد. برای افزودن حساب بانکی به صورت زیر عمل کنید:
1- از منوی کشویی گزینه "افزودن حساب بانکی" را انتخاب کنید.
2- نام بانک را انتخاب کنید.
3- نوع حساب را انتخاب کنید. شامل کوتاه مدت، بلند مدت و ... می باشد.
4- شماره حساب بانکی خود را وارد کنید.
5- نام حساب، این نام به منظور توصیف حساب مورد نظر استفاده می شود، به طور مثال حساب تنخواه و یا حساب مخارج خانه. بعدا این نام در گزارشات نمایش داده می شود.
6- موجودی کنونی حساب خود را وارد کنید.
7- بر روی کلید ذخیره کلیک کنید.
افزودن حساب دارایی:
برای افزودن حساب دارایی به ترتیب زیر عمل کنید:
1- از منوی کشویی گزینه "افزودن دارایی" را انتخاب کنید.
2- نام دارایی مورد نظر را وارد کنید.
3- ارزش فعلی دارایی را وارد کنید
4- نوع دارایی اعم از ملک، سهام، خودرو و ... را مشخص کنید.
5- برروی دکمه ذخیره کلیک کنید.
شما می توانید اطلاعات وام های خود را در سیستم وارد کنید و در هر لحظه باقیمانده وام خود را مشاهده کنید. برای این منظور از منو کشویی حساب ها گزینه "افزودن حساب وام" را کلیک کنید. برای ثبت یک حساب وام به ترتیب زیر عمل کنید:
1- از منوی کشویی گزینه "افزودن حساب وام" را انتخاب کنید.
2- بسته به اطلاعاتی که از وام خود دارید یکی از گزینه های "باقیمانده مبلغ را محاسبه کن"، "باقیمانده مبلغ وام را می دانم" و یا "تعداد باقیمانده اقساط" را می دانم را انتخاب کنید.
3- بسته به اطلاعاتی که از وام خود می دانید تعدادی از فیلد های مرتبط به شما نمایش داده می شوند. برای مثال اگر گزینه "باقیمانده مبلغ را محاسبه کن را انتخاب کنید" تاریخ شروع، تاریخ پرداخت بعدی، تعداد اقساط و تعداد اقساط معوق از شما پرسیده می شود.
4- مبلغ هر قسط را وارد کنید.
5- تاریخ نزدیکترین سررسید قسط را وارد کنید.
6- تاریخ اولین قسط پرداخت شده را وارد کنید.
7- مبلغ کلی وام را وارد کنید.
8- در صورت نیاز می توانید مبلغ بهره وام را نیز وارد کنید.
9- تعداد اقساط معوق که تا به حال پرداخت نشده اند را نیز وارد کنید.
10- تعداد کل اقساط وام را وارد کنید.
11- در صورتی که قسط دارید در سر رسید اقساط وام برای شما ایمیل ارسال شود و موعد پرداخت را یادآوری کنید گزینه مربوطه را انتخاب کنید. همچنین در صورتیکه می خواهید در زمان سر رسید یک تراکنش به صورت خودکار با وضعیت معوق برای شما ثبت شود گزینه مربوطه را انتخاب کنید.
12- بر روی کلید ذخیره کلیک کنید.
دقت داشته باشید که در این قسمت نرخ بهره فقط جنبه نمایشی دارد و در محاسبات استفاده نمی شود. با توجه به این که بانک ها معمولا از فرمول های متفاوتی برای محاسبه نرخ اقساط استفاده می کنند، و این مورد باعث پیچیدگی قسمت وام می شد، در این قسمت تنها بر اساس تعداد ماه های باقیمانده تا انتها بازپرداخت وام و همچنین مبلغ هر قسط، باقیمانده بدهی مشخص می شود.

بالا

تقویم

یکی از مشکلاتی که خیلی‌ها با آن برخورد می‌کنند فراموش کردن سررسید دریافت‌ها و پرداخت‌ها می‌باشد. با استفاده از بخش یادآور شما می‌توانید سررسید درآمد و هزینه های خود را مشخص کنید، دو گزینه در این بخش برای شما لحاظ شده است که یکی از آن‌ها "ارسال ایمیل" می‌باشد، که با انتخاب آن در زمان سررسید برای شما ایمیلی فرستاده می‌شود و گزینه بعدی "اضافه کردن درآمد / هزینه" می‌باشد که با انتخاب آن دخل یا خرج تعریف شده در یادآور به صورت خودکار در زمان سررسید در سیستم ثبت می‌شود و اگر شما حسابی برای آن انتخاب کرده باشید، موجودی آن بروزرسانی می‌شود. برای راحتی استفاده از این بخش تقویم و فهرستی در نظر گرفته شده‌است که شما می‌توانید یادآورهای خود را در آن‌ها ببینید. در بخش‌ فهرست شما قادربه تعریف و ویرایش و یا حذف یادآورمی‌باشید، این امکان در بخش تقویم به صورت بصری لحاظ شده است، که شما با کلیک بر روی روزهای مختلف ویا یادآورهای تعریف شده قادر به تعریف و ویرایش و یا حذف یادآور مربوطه می‌باشید. برای تعریف یادآور به ترتیب زیر عمل کنید:
از منوی کشویی تقویم گزینه تعریف یادآور را انتخاب کنید و یا بعد از انتخاب منوی تقویم با کلیک بر روی روزی که قصد دارید در آن یادآور تعریف شود وارد قسمت تعریف یادآور شوید:
1- از منوی کشویی تقویم گزینه "تعریف یادآور" را انتخاب کنید.
2- نام یادآور را وارد کنید. این نام در تقویم کلی نمایش داده می شود و یا ایمیل یادآور نیز با این نام ارسال می گردد.
3- نوع تراکنش یادآور را انتخاب کنید. در صورتی که تراکنش از نوع هزینه می باشد، پرداخت را انتخاب کنید؛ در صورتی که تراکنش از نوع درآمد می باشد، گزینه درآمد را انتخاب کنید و در صورتیکه انتقال بین دو حساب است گزینه انتقال بین حساب را انتخاب کنید. لازم به ذکر است تنها در صورتی که در انتقال بین حسابها، حسابهای غیررفاهی را انتخاب کرده باشید این یادآور به تراکنشهای شما قابل اضافه شدن می باشد.
4- گروه درآمد/هزینه را انتخاب کنید.
5- مبلغ یادآور را انتخاب کنید.
6- تاریخ شروع یادآور را انتخاب کنید.
7- در صورتی که تراکنش از نوع تکرار شونده است، گزینه تکرار شونده را انتخاب کنید و در صورتی که فقط یک بار انجام می شود گزینه "فقط یکبار" را انتخاب کنید.
8- دوره پرداخت یادآور را انتخاب کنید؛ ماهانه، روزانه و ...
9- تعداد دفعات یادآور را وارد کنید.
10- حسابی که قصد دارید تراکنش مرتبط با یادآور انجام شود را مشخص کنید.
11- در صورتی که قصد دارید در سر رسید برای شما ایمیل یاد آور ارسال گردد این گزینه را انتخاب کنید.
12- در صورتی که قصد دارید در تاریخ مقرر تراکنش برای یاد آور ایجاد شود این گزینه را انتخاب کنید.
13- بر روی کلید ذخیره کلیک کنید.
تقویم یادآور:
با انتخاب گزینه "تقویم یادآور" تقویم کامل نمایش داده می شود و یادآور های مرتبط نیز بر روی نقشه ظاهر می شوند. با انتخاب هر کدام از یادآور ها اطلاعات مرتبط در یک فرم جدید ظاهر می شود و می توانید اقدام به ویرایش نمایید. پس از انجام عملیات و کلیک بر روی دکمه تایید سه گزینه برای بروزرسانی نمایش داده می شود.
1- فقط همین یادآور: در این صورت فقط همین یادآور ویرایش می شود و مابقی دوره های یادآور بدون تغییر باقی می ماند.
2- کلیه یادآور های مرتبط: در این صورت کلیه دوره های یادآور نیز با اطلاعات جدید بروزرسانی خواهد شد.
3- از این به بعد: در این صورت فقط دوره های از این به بعد یادآور مرتبط تغییر خواهد یافت.
شما همچنین می توانید با کلیک بر روی یک خانه خالی تقویم اقدام به ایجاد یک یادآور جدید در تاریخ مورد نظر نمایید.
فهرست یادآور:
با انتخاب گزینه فهرست یادآور از منوی کشویی تقویم می توانید لیست کلیه یادآور ها را به صورت یکجا مشاهده کنید. همچنین می توانید اقدام به حذف، ویرایش و یا اضافه کاردن یک یادآور نمایید.

بالا

گزارشات

در حال حاضر 6 گزارش بر اساس درآمد / هزینه تعریف شده در سیستم در نظر گرفته شدهاست. در هر بخش گزارشی امکان فیلتر کردن گزارش بر اساس حساب و همچنین بازه مورد نظر وجود دارد. همچنین لیست جزئی تراکنش های مرتبط با گزارش نیز در انتهای هر گزارش آمده است.
1- گزارش هزینه بر اساس گروه: این گزارش شامل یک نمودار دایرهای از پرداختها میباشد که گروههای نمودار قابل کلیک میباشند. با کلیک بر روی هر گروه زیر گروه های تعریف شده همان گروه و هزینه های مربوطه نمایش داده می شود.
2- گزارش درآمد خالص بر اساس ماه: این گزارش خطی برابر با حاصل تفریق درآمد به دست آمده در هر ماه از مجموع هزینه های انجام شده در همان ماه می باشد.
3- درآمد بر اساس زمان: این گزارش میله ای روند کسب درآمد طی ماه های مختلف را نمایش می دهد. این گزارش بیشترین و کمترین درآمد هر ماه را نمایش می دهد.
4- گزارش درآمد و هزینه: این گزارش میله ای روند رشد درآمد و هزینه را در کنار یکدیگر و به صورت ماهیانه نمایش می دهد.
5- درآمد بر اساس گروه: این گزارش دایره ای گروه های درآمدی را نشان می دهد. با استفاده از این گزارش کمترین و بیشترین درآمد مرتبط با هر دسته بندی مشخص می شود.
6- هزینه بر اساس زمان: این گزارش خطی نشان می دهد که رشد هزینه طی ماه های مختلف چگونه تغییر یافته است. نوسانات هزینه ها به وسیله این نمودار به راحتی قابل پیگیری هستند.

بالا

بودجه بندی

بودجه عبارت است از یک سقف هزینه و یا درآمد که برای تراکنش ها با یک دسته بندی خاص تعیین می شود. با توجه به این که امکان دسته بندی تراکنش ها در سیستم وجود دارد، این امکان نیز وجود دارد که برای هر دسته بندی یک سقف تراکنش تعیین نمود. بودجه به صورت ماهیانه تعیین می شود و برای هر ماه به صورت جدا گانه محاسبه می گردد. پس از تعریف بودجه سیستم مجموع تراکنش های آن دسته هزینه را محاسبه می کند. که می توانید وضعیت بودجه خود را تا امروز مشاهده و در صورت عدم تطبیق بودجه تا امروز می توانید مقدار آن را مشاهده نمایید، در صورتیکه جمع تراکنش ها از مقدار تعیین شده در بودجه بیشتر شود، نوار پیشرفت بودجه به رنگ قرمز تبدیل می شود. در غیر این صورت رنگ پیشرفت بودجه سبز خواهد شد. بودجه بندی بسته به نوع پرداخت و دریافت به دو گروه تقسیم می شود. یکی بودجه برای تراکنش های از نوع درآمد و دیگری بودجه برای تراکنش های از نوع هزینه. برای تعریف بودجه به ترتیب زیر عمل کنید:
وارد سیستم شوید.
از نوار کناری سیستم گزینه بودجه را انتخاب نمایید.
گزینه تعریف بودجه را انتخاب نمایید. گروه درآمد هزینه ای که می خواهید برایش بودجه تعریف کنید را انتخاب نمایید.
نوع بودجه را انتخاب نمایید.
بودجه مجاز برای آن دسته بندی را وارد نمایید و اطلاعات را ذخیره کنید.
جهت حذف بودجه مورد نظر برروی کلید "حذف" کلیک نمایید. پس از اطمینان از حذف بودجه مورد نظر برروی کلید "بلی" کلیک نمایید. جهت ویرایش بودجه مورد نظر برروی کلید "ویرایش" کلیک نمایید. اعمال تغییرات مورد نظر برروی کلید "ذخیره" کلیک نمایید.

بالا

هدف

تعریف هدف:
برای تعریف هدف از منوی کشویی "هدف" گزینه تعریف هدف را انتخاب کنید.
نوع دسته بندی هدف را انتخاب کنید. در صورتی که هدف مورد نظر جز لیست دسته بندی ها نبود گزینه هدف سفارشی را انتخاب کنید.
عنوان هدف را مشخص کنید، این عنوان در قسمت لیست اهداف نمایش داده می شود.
نوع هدف بندی را انتخاب کنید. این قسمت به صورت پیش فرض با توجه به گزینه ای که انتخاب کرده اید پر شده است، اما در صورت نیاز می توانید اقدام به ویرایش این قسمت نمایید.
در این بخش کل مبلغ مورد نیاز برای هدف را مشخص کنید.
حساب مرتبط با هدف را مشخص کنید.
تاریخ برنامه ریزی شده برای دستیابی به هدف را مشخص کنید. این تاریخ زمانی است که شما قصد دارید به هدف دست بیابید. اما ممکن است با توجه به موجودی حساب شما، تاریخ عقب تر و یا جلو تر انجام شود.
تاریخ پیش بینی با توجه به موجودی حساب و تاریخ برنامه ریزی تعیین می شود.
بلغ ماهیانه مورد نیاز برای دستیابی به هدف در این بخش نمایش داده می شود.
پس از بازبینی اطلاعات روی دکمه تایید کلیک کنید.
فهرست اهداف:
در این قسمت لیست اهداف نمایش داده می شود. همچنین زمان پیش بینی شده برای رسیدن به هدف و میزان پیشرفت زمانی نیز نمایش داده می شود.


پس از تعریف هدف، سیستم به صورت خودکار مبلغ موجودی حساب شما را کنترل می کند. طبق زمانی که شما برای دست یابی به هدف تعیین کرده اید مشخص می شود که هر روز باید چقدر در حساب بانکی خود پس انداز نمایید. در صورتیکه انتهای هر (ماه) مبلغ مورد نظر در حساب شما پس انداز شده باشد سیستم عبارت "طبق برنامه" را نمایش می دهد. در صورتیکه نتوانید موجودی حساب خود را به اندازه مبلغ مورد نیاز برای یک ماه افزایش دهید سیستم نشان می دهد که یک یا چند ماه از برنامه پس انداز عقب افتاده اید. ممکن است در طول ماه، موجودی خود را افزایش دهید و مبلغی را پس انداز نمایید، اما در صورتیکه مبلغ پس انداز شده برای یک ماه کافی نباشد، به طوری که شما از برنامه ریزی مشخص شده باز بمانید؛ سیستم اطلاع خواهد داد. در صورتی که برای هدف ماه مشخصی را تعیین کرده باشید، ممکن است بسته به میزان موجودی زمان دستیابی به هدف جلو تر و یا عقب تر از زمان مورد نظر پیش بینی شود. اگر در حساب خود بیشتر از مبلغ مورد نیاز پس انداز نمایید قبل از زمان مورد انتظار به هدف خواهید رسید و اگر کمتر از مبلغ مورد نیاز پس انداز نمایید بعد از زمان مورد انتظار به هدف خواهید رسید.
سه نوع رنگ در نمودارهدف تعریف شده است. در صورتیکه از برنامه زمان بندی، عقب تر باشید، رنگ قرمز نمایش داده می شود. در صورتیکه مبلغ پس انداز شده با مبلغ پیش بینی شده هماهنگ باشد رنگ سبز روشن نمایش داده می شود و در صورتیکه مبلغ پس انداز شده بیشتر از مبلغ پیش بینی شده باشد رنگ سبز تیره نمایش داده می شود. قسمتی از نمودار که رنگی نمایش داده می شود نمایانگر بودجه پس انداز شده می باشد. هر چقدر به مبلغ مورد نیاز برای هدف نزدیکتر شوید بخش بیشتری از نمودار رنگی می شود. همچنین دایره کوچک روی نمودار به معنی پیشرفت زمانی برای رسیدن به هدف می باشد. هر چه به انتهای زمان پیش بینی شده برای بودجه نزدیکتر شویم دایره به انتهای نمودار نزدیک تر خواهد شد.

بالا

چک

اطلاعات چک های صادر شده و یا دریافتی را می توان در سیستم ثبت و آن ها را به صورت یکپارچه مدیریت نمود. همچنین می توان با وارد کردن وضعیت، به صورت مستمر از آخرین وضعیت چک ها مطلع شد. برای این کار از منوی "مدیریت چک" برروی گزینه "فهرست چکها" کلیک نمایید، سپس در صفحه فهرست چکها در صورتی که می خواهید از وضعیت چکهای بانک رفاه خود مطلع شوید برروی دکمه بانک رفاه کلیک نموده و سپس حساب مورد نظر را انتخاب و شماره سریال/سریال اولین برگه را بعد از انتخاب نوع سریال در بخش مربوطه وارد نموده و در آخر کلید جستجو را کلیک نمایید تا اطلاعات چک مورد نظر را مشاهده نمایید. جهت بررسی وضعیت چکهای سایر بانکها، ابتدا می بایست آنها را در سیستم تعریف نمایید، به ازای هر چک تعریف شده یک رکورد متناظر در لیست تراکنش ها ایجاد می شود تا با پاس شدن چک، مانده حساب نیز به صورت خودکار متاثر شود. در صورتی که وضعیت چک "در حال بررسی"، "پاس شده" و "درخواست شده" باشد، معادل رکورد چک یک رکورد برای جدول تراکنش نیز درج می گردد، در غیراینصورت تنها یک رکورد چک ثبت خواهد شد.
برای افزودن چک به صورت زیر عمل کنید:
وارد سیستم شوید.
از بخش مدیریت چک، گزینه تعریف چک را انتخاب نمایید و یا در فهرست چکها برروی گزینه "اضافه" کلیک نمایید.
نوع دریافت پرداخت را انتخاب کنید. برای افزودن یک هزینه روی گزینه"پرداخت"، برای افزودن درآمد روی گزینه"دریافت" را انتخاب کنید.
تاریخ ایجاد چک را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی شمایل تقویم می توانید از روی تقویمی که باز می شود تاریخ مورد نظر را انتخاب کنید.
حساب مرتبط به چک را انتخاب کنید.
مبلغ چک مورد نظر را وارد نمایید.
دسته بندی مرتبط با چک را انتخاب نمایید. این دسته بندی بعدا در قسمت گزارشات و بودجه بندی مورد استفاده قرار می گیرد.
هر گونه توضیحات مربوط به چک مانند دلیل انجام و ... را در بخش توضیحات وارد کنید.
شماره سریال چک را وارد نمایید.
وضعیت چک را انتخاب نمایید.
در صورتی که قصد دارید یک چک دیگر را نیز اضافه کنید روی دکمه "ذخیره و بعدی" و در غیر این صورت روی دکمه "ذخیره" کلیک کنید.
در صورتی که وضعیت چک "در حال بررسی"، "درخواست شده" و "انصراف" باشد و موعد تاریخ آن باشد، جهت دسترسی راحت تر تا مشخص شدن وضعیت نهایی چک، در بخش "فهرست چکهای در جریان" نیز مشاهده می باشد. پس از ورود اطلاعات می توانید از وضعیت چک های خود بدین صورت مطلع شوید، ابتدا گزینه "بانکهای دیگر" را انتخاب نمایید، سپس حساب مورد نظر،وضعیت چک و مواردی که مدنظر دارید را انتخاب نمایید و در آخر کلید جستجو را کلیک کنید. جهت حذف چکهای بانکهای دیگر چک مورد نظر را انتخاب سپس برروی کلید "حذف" کلیک نمایید. جهت ویرایش چکهای بانکهای دیگر چک مورد نظر را انتخاب سپس برروی کلید "ویرایش" کلیک نمایید. تغییرات مورد نظر را اعمال سپس برروی کلید "ذخیره" کلیک نمایید.

بالا

پیشنهادات

در بخش پیشنهادات، شما می توانید از آخرین سرویس های بانک رفاه کارگران جهت استفاده مشتریان خود در بخشهای مجزا مطلع و بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید. جهت استفاده از پیشنهادات بانک برروی منو پیشنهادات کلیک نمایید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با پیشنهادات می توانید از طریق لینک "توضیحات بیشتر" به سایت بانک رفاه کارگران مراجعه نمایید. جهت دسترسی به پیشنهادات بانک در بخش های مختلف می توانید برروی بخش مورد نظر کلیک تا پیشنهادات بانکی مربوط به آن بخش به شما نمایش داده شود.

بالا

قوانین دسته بندی

به وسیله این بخش شما می توانید قوانینی برای دسته بندی خودکار درآمد و هزینه ها تعریف نمایید. بدین صورت که یک رشته(کلید) وارد کنید و سپس گروه درآمد و هزینه معادل آن را انتخاب نمایید تا در هنگام ورود صورتحساب در صورت وجود آن کلید به صورت اتوماتیک به دسته گروه درآمد/هزینه انتخابی شما تبدیل شود و دیگر نیازی به دسته بندی تک تک تراکنش ها به صورت دستی توسط شما نیست. جهت اعمال قوانین برروی تراکنش ها می بایست یک قانون بدین صورت تعریف نمایید، برروی گزینه "تعریف قوانین دسته بندی" از منوی قوانین دسته بندی کلیک نمایید. همچنین می توانید برای تعریف قانون برروی گزینه "اضافه" در صفحه لیست قوانین دسته بندی کلیک نمایید. روش دیگر برای تعریف قانون برروی گزینه "مدیریت دسته بندی تراکنش" در صفحه صورتحساب کلیک نمایید. کلید دسته بندی مورد نظر خود را وارد نمایید و سپس گروه درآمد/هزینه مورد نظر را انتخاب و در آخر کلید "ذخیره" را فشار دهید. در صورتی که می خواهید این قانون برروی تراکنشهایی که قبلا در سیستم تعریف شده نیز اعمال گردد گزینه "برروی تراکنشهای گذشته نیز اعمال شود" و در غیر این صورت برروی گزینه "برای تراکنشهای جدید اعمال شود" کلیک نمایید. جهت ویرایش، قانون دسته بندی مورد نظر را انتخاب و سپس برروی کلید "ویرایش" کلیک نمایید. تغییرات مورد نظر را اعمال سپس برروی گزینه "ذخیره" کلیک نمایید. جهت حذف، قانون دسته بندی مورد نظر را انتخاب، سپس برروی کلید "حذف" کلیک نمایید. در صورت اطمینان ازحذف برروی گزینه "بلی" کلیک نمایید.

بالا

گروه درآمد/هزینه

در این بخش شما می‌توانید فهرستی از گروه‌های درآمد یا مخارج پیشفرض سیستم و گروه‌ها و مخارجی که خودتان تعریف کرده‌اید را ببینید. توجه داشته باشید که شما قادر خواهید بود گروه‌های مورد نظر خود را در سیستم ایجاد و ویرایش و یا حذف نمایید. تعدادی از گروه‌ها به صورت پیشفرض در سیستم تعریف شده‌اند و شما قادر به ویرایش و حذف آن‌ها نمی‌باشید.دلیل اینکار یکپارچگی سیستم برای کاربران مختلف می‌باشد. گروه ایجاد شده توسط شما می‌بایست زیر مجموعه ای از گروه‌های اصلی سیستم باشد. تعریف گروه درآمد هزینه:
1- از منوی کشویی گروه درآمد / هزینه، گزینه "تعریف گروه درآمد /هزینه" را انتخاب کنید.
2- نام گروه درآمد هزینه را مشخص کنید.
3- گروه درآمد/هزینه مرتبط را مشخص کنید. یکی از انواع دسته بندی را به عنوان گروه درآمد/هزینه مرتبط انتخاب نمایید.
4- توضیحات مرتبط با دسته بندی را وارد کنید.
5- بر روی کلید ذخیره کلیک کنید.

بالا

تنظیمات پروفایل

در این بخش کلیه تنظیمات کاربری مرتبط با پروفایل کاربر نمایش داده می شود. اطلاعات پایه ای از سیستم بانکداری اینترنتی استخراج شده و در صفحه پروفایل نمایش داده می شود. مابقی اطلاعات توسط شما می تواند تکمیل یا اصلاح شود. آدرس ایمیلی که در این قسمت وارد می کنید، برای ارسال یادآور استفاده می شود.

بالا